Vägivalla hääled
8.11.2022 — 19.11.2022
Näituse publikuprogramm
10.11 kell 18 paneeldiskussioon, mille keskmes on sooline vägivald ja naisküsimus laiemalt. Vestlus toimub inglise keeles.
11.11 kell 17 näitusetuur, mida viib läbi Kogo galerii vabatahtlik Paola Cieno. Tuur toimub inglise keeles.
Sündmuste kohta saab peatselt lisainfot meie Fb lehelt.
Vägivalla hääled on Taani Kultuuriinstituudi näitus Kogo galeriis, mis toimub koostöös festivaliga Hullunud Tartu.
See on külalisnäitus Kogo galerii 2022. aasta programmis, mis kannab pealkirja “Minevik on olevik“. Kasutame seda poeetilist ja semantilist sõnamängu kirjeldamaks aega kui liikumisvahendit, mis teatud sündmused ja kogemused minevikust olevikku toob.
Põhja- ja Baltimaad ning Valgevene seisavad silmitsi paljude samade probleemidega, mis puudutavad soolist võrdõiguslikkust, seksismi ja soolist vägivalda ning olenemata elukohast, on sooline vägivald tavaline sotsiaalne nähtus, vaieldamatult.
„Vägivalla hääled“ on projekt, mis jutustab lugusid ja kogemusi Taanis, Islandil, Valgevenes, Eestis, Lätis ja Leedus elavatelt naistelt, kes on kokku puutunud seksuaalse vägivalla, seksismi ja soolise ahistamisega. Näituse eesmärk on luua ruum, kus nende hirmutav reaalsuse saaks kuuldavaks teha ja kõlama panna. Kuulamine ja mõistmine on esimene samm tegevuse ja muutuste suunas.
„Vägivalla hääled“ kõlavad ruumis, mille elamuste labürindis annavad Taani, Islandi, Eesti, Läti, Leedu ja Valgevene näitlejannad hääle anonüümsetele lugudele, paljastades armid ja tuues esile kogemused, mida need paljudele naistele jätavad.
Näituse lõpus kutsutakse teid anonüümselt rääkima oma lugu ja lugema teiste kogemusi. Riigist riiki rännates kasvav „Vägivalla hääled“ tuletab meile meelde, et keegi ei tohiks vaikida.
#VoicesOfViolenceHeard
Üheks oluliseks liikumiseks tänapäeval, mida juhivad teise laine feministid, on naiste ajaloo uurimine. Paljude suurepäraste naiste loo õppimine, keda seni pole meie meestekeskses ühiskonnas võrdselt hinnatud, inspireerib meid muutuma sooliselt kaasavamaks. Lisaks sellele on veel üks kriitiline teema, naiste ajaloo varjukülg ja tänapäeval jätkuvalt muret tekitav sooline vägivald erinevates vormides, alates sunnitud abortidest ja peksmisest kuni tööahistamise ja soovimatu puudutamiseni.
Minevikust tekitatud valu tuuakse tumeda varjuna olevikku ja varjutab meie tulevikku, mõjutades tohutult kogu ühiskonda. #metoo liikumine toimib teraapiana nii isiklikul kui ka ühiskondlikul tasandil. Paljude naiste valusate ja isiklike lugudega loodame, et see projekt julgustab meid kiiresti liikuma kaastundlikuma ühiskonna poole, jättes diskrimineerimise ja vägivalla mineviku õuduslugude hulka.
Kogo galerii programmi toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tartu Linn
Kuula lugusid veebis, esita oma lugu ja vaata, kes on näitust toetanud Eesti, Läti ja Leedu Taani Kultuuriinstituudi kodulehelt