Meil on rõõm esitleda Kogo galeriis kolme eesti kunstniku Alexei Gordini, Kennet Lekko ja Marko Mäetamme näitust „Kunstiturg, elu ja surm“, mis keskendub kunstiturule, selle sõgeduse, ilu, mõttetuse ja vajalikkuse vaatlusele ning analüüsile.
On üldteada, et kunstnik olla tähendab pidevalt enda eest seista. Kapitalism ja loovus on enamasti vastandmärgilised, kuid kummalisel kombel astuvad nad siiski ühte jalga. Leidub ka teistsuguseid näiteid, kuid suuremalt jaolt on see suhe keerukas, täis dilemmasid ja paradokse. Kuidas olla loovuses vaba, kui turg nõuab teistsugust esteetikat? Kuidas jääda endaks, kui galerist küsib teatud teemal ja teatud suurusega kunstiteost? Kunstnikud peavad oma töös pidevalt laveerima tunnustuse saavutamiseks vajaliku individualismi ning kunstituru ja selle agentide ootuste vahel. Siiski ei taha me siinkohal rääkida ohvritest, vaid hoopiski sellest, kuidas niisugustes tingimustes ellu jääda, säilitada oma esteetilised põhimõtted, laskmata välisel keskkonnal end liigselt mõjutada, ning näha olukorras pigem võimalusi kui takistusi.
Berliin on Euroopa loominguline kese ning just seal kohtuvad raginaga kõrg- ja popkultuur, tekitades märkimisväärse lõhe etableerunud ja underground-kultuuri vahele. See pinge toimib küll kiirendina, kuid on samal ajal ka ohtlik. Raha käib ikka samu radu ja enamasti on keeruline suunata seda uutesse ettevõtmistesse, kus vahendeid tegelikult kõige rohkem vaja oleks. Seetõttu on suunda näitav ja toetav hädaabipakett eriti vajalik.
Grupinäitus „Kunstiturg, elu ja surm“ moodustub kunstnike visualiseeritud tähele-panekutest ja analüüsist, keskendudes kunstituru sõgedusele, ilule, mõttetusele ja vajalikkusele. Näitus valmis kunstnike Alexei Gordini ja Marko Mäetamme residentuuri ajal Berliinis projektiruumis Roam. Näitusel osaleb ka Berliinis elav ja töötav eesti kunstnik Kennet Lekko, kes on ka üks näituse ideede autoritest. Näituse kuraator on Helene Bosecker, kes on Berliinis tegutseva kunstiagentuuri RAM, kunstiresidentuuri ning projektiruumi Roam ja MTÜ Eesti-Saksa Kunstikoostöö üks algatajaid ja eestvedaja.
Berliinist rändas näitus Tartusse Kogo galeriisse, mis on algusest peale kunstnike temaatilist mõttetööd toetanud. Kunstnike erinevad soovid, ootused ja ebaõnnestumised Euroopa kunstiturul lähtuvad nende Eesti taustast. Nende soov kodumaalt lahkuda ja siis jälle naasta peegeldub ka näituse teekonnas Berliinist Tartusse, toimides omamoodi hädaabipaketina, mis toob nad kunstituru jaoks keerulistel aegadel ohutumasse paika tagasi.
„Kunstiturg, elu ja surm“ jõuab publikuni Kogo galerii käesoleva aasta temaatilise näituseprogrammi „Ökoloogia–ökonoomia“ raames. Ökoloogia ja ökonoomia suhet saab kriitiliselt analüüsida, vaadeldes kunstituru sisemist ökoloogiat. Inimese majandustegevus on looduslike ökosüsteemide toimeahelatest tihedalt läbi põimunud, tuues kaasa ulatuslikke keskkonnamuutusi ja sotsiaalset ebavõrdsust. Teisalt võivad feminismi ja rohelise ilmavaate vaimus ümber mõtestatud majanduskäsitlused suunata meie tähelepanu kestlikkuse kasvatamisele, ühenduse taastamisele loodusega, õigluse kehtestamisele erinevate sotsiaalsete rühmade vahel ja hoolt kandmisele meie maailma eest, mida see nii hädasti vajab.
Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Tartu linn, Goethe Instituut, Senatsverwaltung für Kultur und Europa, Eesti Suursaatkond Berliinis ja Hektor Disainhostel.
Alexei Gordin (1989) on peamiselt tuntud maalijana, kuid ta tegeleb ka foto-, video- ja performance’i-kunstiga. Oma loomingus näitab Gordin musta huumori abil (kunsti)maailma absurdsust ja inimeste võõrandumist, käsitledes ühtlasi ebavõrdsuse ja marginaliseerunud ühiskonnagruppide probleeme. Gordini teoseid iseloomustab mõjutatus karikatuurikunstist ning teksti ja visuaali kooseksisteerimine viitega koomiksi- ja meemikultuurile.
Allikas: KKEK kunstnike andmebaas
Kennet Lekko (1992) on maalikunstnik, kelle erksavärviline, karikatuurne ja tekstifragmente sisaldav looming tegeleb näilise positivistliku pinna all inimkogemuse hämaramate territooriumite uurimisega. Lekko teostes peegeldub millenniumigeneratsiooni kohati pinnapealne ja digitaal-passiivne maailmapilt, mida kunstnik küll kritiseerib, kuid mille samas ka omaks võtab.
Marko Mäetamm (1965) on kunstnik, kelle loomingu ainese moodustavad isiklikud lood, mille abil loob ta eksistentsialistlikult absurdseid ja karikatuurseid ühiskonnakriitilisi teoseid. Mäetamm on Eestit Veneetsia biennaalil esindanud kaks korda: 2003. aastal (John Smithi pseudonüümi all, koos Kaido Olega) ja 2007. aastal. Tema loomingut iseloomustab multidistsiplinaarsus, seriaalsus ja narratiivsus, mille puhul figuratiivsel kujutisel ning seda täiendaval tekstil on võrdne kaal.
Allikas: KKEK kunstnike andmebaas
PROJEKTIRUUM JA KOORDINEERIJAD
Projektiruum Roam on Berliini kesklinnas värskelt avatud ruum residentuuriprogrammi läbiviimiseks, mille fookuses on Ida-Euroopa kunstnikud. Projektiruumis korraldatakse ka näitusi, viiakse läbi lühiajalisi projekte ja võrgustumisüritusi. Roami asutasid 2021. aastal kunstnik Ottjörg A.C. ja RAM – Rebel Art Management. Alexei Gordin ja Marko Mäetamm olid esimesed kunstnikud Roami residentuuris.
MTÜ Eesti-Saksa Kunstikoostöö on asutatud 2020. aastal eesmärgiga suurendada Eesti ja Saksa kunsti nähtavust ning arendada kunstnike ja kunstiasutuste rahvusvahelist koostööd. MTÜ peamised tegevusalad on rahvusvaheliste näituste korraldus, kus on esindatud Eesti ja Saksa kunstnikud ja kuraatorid, erinevate kunstisündmuste korraldus, raamatute ja infoteatmike publitseerimine, kunstnike administratiivne toetamine ja nõustamine. Ühingu asutasid Kennet Lekko, Kelli Gedvil, Helene Bosecker, Marie Mergler, Triin Marts ja Kristen Rästas.
RAM – Rebel Art Management on Berliinis tegutsev 2019. aastal loodud kunstikorraldusettevõte, mis veab muu hulgas MTÜ Eesti-Saksa Kunstikoostöö tegevust. RAM on keskendunud rahvusvahelistele projektidele ning iseseisvate koostöövõrgustike loomisele kunstnike jaoks.
Press ja Publikatsioonid
Kogo galeriis avaneb kunstiturukriitiline näitus
ERR kultuuriportaal. 01.07.2021
Kogo Gallery opens an exhibition critical towards the art market in Berlin
Echo Gone Wrong. 02.07.2021
Photo reportage from the exhibition ‘Survival Kit for the Art Market’ at roam, Berlin
Echo Gone Wrong. 06.07.2021
Gordini, Lekko ja Mäetamme kunstiväljakriitiline näitus jõudis Tartusse
ERR kultuuriportaal. 08.07.2021
Photo report: The exhibition «Survival Kit for the Art Market» at the Kogo gallery in Tartu
Arterritory. 03.08.2021
Veel üks mõttetu kunstiarvustus näitusele, mida vaatama ei jõuta
Aleksander Metsamärt. Sirp. 13.08.2021