Aeg unistada või karta?
Alexei Gordin, Artist Crisis Centre (Elīna Vītola & Ieva Kraule-Kūna), Kristi Kongi, Eike Eplik, Kadri Toom, Kiwa, Laura Kuusk, Holger Loodus, Kristel Saan, Martiini
6.6.2020 — 20.6.2020
Näitusel saab mõtiskleda unistamise ja hirmu, edu ja kriisi olemuse üle üksikisiku ja ühiskonna arengus.
Reedel, 19. juunil algusega kl 18.15 toimus Kogo galeriis näitusetööde oksjon. Täname kõiki, kes osalesid! Müügitulust saime teha 1400 euro eest annetusi seitsmele kunstnike poolt valitud organisatsioonile – Toidupank, Peaasi, Eesti Inimõiguste Keskus, SOS Lasteküla, Eesti Naiste Varjupaikade Liit, Eestimaa Looduse Fond ja Eesti Metsa Abiks – igaühele 200 eurot.
Vaata kunstnikega valminud videosid
Näituse idee ja pealkiri “Aeg unistada või karta?” tekkis eriolukorra esimesel nädalal ning kohe kutsuti kunstnikke ka sellel teemal kaasa mõtlema. Näitus koosneb 11 kunstniku erinevas meediumis kunstiteostest – õli- ja akrüülmaalid, akvarellid, graafika, fotod ja installatsioonid.
Kristi Kongilt on näitusel 21 akvarelli, mis moodustavad justkui päeviku igapäevastest tähelepanekutest seoses valguse, värvide ja emotsioonidega, laotades vaataja ette esteetilise taju nüansirikkuse. Holger Loodus leidis just eriolukorras võimaluse pöörduda tagasi varem mällu sööbinud piltide juurde ning neid maalimeediumis analüüsida. Need kujutised on teda köitnud ja lummanud, neis näib peituvad eriline saladus, aken tundmatusse maailma. Alexei Gordin lõbustab vaatajaid taas grotesksete ning justkui päevakajaliste, kuid võib-olla hoopis igavikuliste maalidega, mis räägivad kunstmaailma suhtest majanduse ja ühiskonnaga. Kiwa loob heliinstallatsiooni varasemate performance’ite käigus põletatud mikrofonidest ning 3 uut maali, millest üks kujutab ammu valminud, kuid just praegusesse aega eriliselt sobivat luuletust. Eike Eplikult on näitusel metafoorne skulptuur pealkirjaga “Unistuse teekond hapust viinamarjast päikeseloojanguni”. Laura Kuusk toob meieni koduse argipoeetika fotoseerias “Mõned märkmed mateeria kohta meie sees ja ümber” ning Kadri Toom kujutab floora ja arhitektuuri sümbioosis peituvat ilu ja harmooniat. Martiini aga on loonud Tartlastele tuttavliku disainiga, kuid nihestatud sisuga avaliku ruumi hoiatuste ja juhiste seeria “Suletud?”. Kristel Saan mõtestab eriolukorda võimalusena unistada, aga ka tulla tagasi kahe jalaga maa peale. Läti kunstnikud Elīna Vītola ja Ieva Kraule-Kūnaga on Kogo galeriisse saatnud juba 2019. aasta oktoobriks Riias Low galeriis valminud installatsiooni “Kunstnike kriisikeskus”, mis haakub väga hästi Alexei Gordini maalidega ning toob tõdemuseni, et kunstis ja kultuuris on kriis pigem tavaolukord ning kunstnike kriisikeskus võib olla koht, mitte ainult kunstnikele, vaid ka publikule ammutamaks kriisidest ja läbikukkumistest jõudu ja loovust.
Näitust saab Kogo galeriis külastada K-R 13-19, L 13-18, või siis kui galerii uksed on avatud (oleme galeriis tööl neil nädalatel enamasti ka E ja T ning tavaliselt avame galerii uksed juba 11 paiku).
Kunstnikud on soovinud müügitulust toetada järgmisi organisatsioone: Toidupank, Inimõiguste Keskus, SOS Lasteküla, Eestimaa Looduse Fond, Peaasi, Kiusamisvaba kool, Eesti Naiste Varjupaikade liit, YFU EE, Eesti Metsa Abiks ja Heateo Sihtasutus.
Täname Tartu linna ja Eesti Kultuurkapitali ja kõiki Kogo kollektsionääre, kunsti ostjaid ja rentijaid. Teie toetus on võimaldanud korraldada galerii tegevust ja ka seda näitust!
Täname joogisponsoreid ja koostööpoartnereid: Pühaste Pruulikoda, tänavarestoran Kolm Tilli.
Täname näituse meeskonda: Urmo Teekivi (meister, installeerija), Aleksandra Samulenkova (Kogo graafiline disain), Silver Sikk (veebilehe disain), Ralph Mackenzie (veebilehe arendaja), Marje Eelma (fotograaf), Katre Salu (Martiini teose graafiline disain), Anastasia Lemberg-Lvova (videod kunstnikega), Margit Lõhmus ja Šelda Pukite, kõik osalevad kunstnikud.
Lisainfo: kogo@kogogallery.ee, 55607971 Liina Raus ja 56493506 Margit Lõhmus.