viennacontemporary 2023
7.9.2023 — 10.9.2023
Olemise viisid
kureeritud sektsioonis ZONE1
Kursalon Wien, stend 7
Külastusajad
VÄLJAPANEKUT SAATEV TEKST
Ways of Being: Speculative Scenes Regarding Laura Põld’s Installation for viennacontemporary 2023
Tekst ja illustratsioonid: Gary Markle
Teksti lugesid sisse Gary Markle ja Lukas Eggerth
Kogo galerii esitleb kunstimessi viennacontemporary kureeritud sektsioonis ZONE1 Eesti kunstniku Laura Põllu uut keraamikast ja bioplastist seinainstallatsiooni „Olemise viisid“. Põld on kunstnik ja pedagoog, kes tegutseb nii Viinis kui ka Tallinnas. Oma installatsioonis osutab ta julgelt katsumustele, mis kimbutavad inimkonda seninägematute üleilmsete kriiside ajastul. Tema looming suhestub selle valusa tegelikkusega käsitöö universaalselt mõistetavas keeles. Kunstniku kinematograafiline ja maakarva omailm koosneb futuristlikest, fantastilistest ja samas kummaliselt tuttavatest esemetest ja skulptuuridest – keraamikast ja maalilaadsetest bioplastilehtedest, mis lubavad vaatajal olla ettevaatlikult optimistlik planeedi inimjärgse ellujäämise suhtes.
Põld keskendub oma kunstis inimeseülese hoole teemale. Olles osalenud eri residentuurides, isiku-, rühma- ja multimodaalsete ühisinstallatsioonide loomises, on ta aidanud kujundada 21. sajandi esimese veerandi Eesti kunsti ilmet. Oma loomingus tegeleb kunstnik nn nurjatute probleemidega. Nurjatud probleemid on nii keerukad, et sageli puudub neile lahendus. Lihtsate vastuste asemel on Põld loonud paiga, kus võimalike lahendusteede üle mõtiskleda. Tema skulptuursed objektid on tuleviku ehitamise tööriistad, tema installatsioonid ellujääva maailma alged. Väljapanek kunstimessil viennacontemporary tähistab Põllu jõudmist laiema publikuni ning annab tunnistust tema taktiilsete ja esteetiliselt nõudlike teoste universaalsest kõnetamisvõimest.
Messi ajal võib Põllu installatsiooni juurest leida ka kunstnik Gary Markleʼi illustratsioonidega trükised pealkirjaga „Olemise viisid. Spekulatiivsed stseenid Laura Põllu viennacontemporary 2023 jaoks valminud installatsiooni teemal“ („Ways of Being: Speculative Scenes Regarding Laura Põld’s Installation for viennacontemporary 2023“). See materjal on installatsiooni poeetiline laiendus, mis kirjeldab kunstniku tähelepanekuid, mõtteid, rituaale ja installatsiooni loomise teekonda. Teksti on võimalik inglise ja saksa keeles ka audioversioonina kuulata.
KUNSTNIK
Laura Põld ühendab interdistsiplinaarse ja traditsioonilise käsitöö skulptuuripõhise loominguga, uurides inimesejärgseid ja -üleseid olemise, hoolimise, kogukonna ja varjupaiga loomise viise. Ta loob nendel teemadel suuremõõtmelisi assamblaaže, konstruktsioone ja installatsioone, mis lõhuvad oma mängulisel moel tavalist ettekujutust näitusesaalist.
Laura Põld (sünd. 1984) on Eesti kunstnik, kes elab ja töötab Tallinnas ja Viinis. Ta on õppinud Eesti Kunstiakadeemias keraamikat (BA), Tartu Ülikoolis maalikunsti (MA) ning Linzi Kunsti- ja Disainiülikoolis skulptuurikontseptsioone ja keraamikat (MA). Põld on Eesti Kunstiakadeemia installatsiooni ja skulptuuri osakonna külalisdotsent.
Ta on pälvinud mitmeid auhindu ja stipendiume, näiteks Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (2014), Köler Prize’i peaauhinna (2016), Eesti Kultuurkapitali peapreemia (2018), ISCP New Yorgi residentuuriprogrammi stipendiumi (2019) ja Claus Michaletzi preemia (2021).
Tema hiljutiste isiku- ja duonäituste seas on „Translating and Co-labouring“ (AV17) galeriis Vilniuses (2023); „Kiud koopas“ isikuväljapanek kunstimessil Art Brussels koos Kogo galeriiga (2023); näitus „Ühised jooned, jääkaru ja elevant“ koos Andres Toltsiga Kogo galeriis (2022); „Doing What They Do Best“, Kunstraum Memphises Linzis Austrias (2021). Hiljutiste grupinäituste hulgas on „varjupaik – varju paik“ EKKMis (2023); „Kunst antropotseeni ajastul“ KUMUs (2023); „(INTIMITÄT) Feelings Are Facts“ Kunstverein Eisenstadtis Austrias (2023).
Laura Põllu teosed on sellistes kunstikogudes nagu Bayreuthi Kunstimuuseum, Euroopa Kekspanga kunstikogu Frankfurdis, Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Zuzānsi kunstikogu Lätis, Gmundner Keramiku kogu Austrias ja Mark Rothko Keskus Daugavpilsis Lätis.
Laura Põldu esindab Kogo galerii.
RAHASTAJAD
Kogo galerii messil osalemist toetavad Eesti Kultuuriministeerium voorust „Eesti kultuur maailmas“. Laura Põllu teoste produktsiooni toetavad Academy of Ceramics Gmunden residentuur ja Gmundner Keramik.
TÄNUD
Gmundner Keramik, the Academy of Ceramics Gmunden residentuur, Eesti Kunstiakadeemia keraamika osakond, Tiina Sepp, Lukas Eggerth, Gary Markle, Albert Kerstna, Triin Lehismets, Stefanie Hinterwirth, Leelo-Mai Aunbaum.
TIIM
Kunstnik: Laura Põld
Tekst ja illustratsioonid: Gary Markle
Teksti audiosalvestus: Gary Markle ja Lukas Eggerth
Fotograafia: Albert Kerstna ja Simon Veres
Kuraator: Šelda Puķīte
Projekti koordinaator: Liina Raus
Kommunikatsioon: Karin Kahre ja Kristlyn Liier
Installatsioon: Siim Asmer ja Albert Løje
Tõlge ja toimetus: Refiner Translations, Jan Peacock, Lukas Eggerth ja Paula Oberndorfer
MESS
viennacontemporary on Austria tunnustatuim rahvusvaheline kunstimess, mis toob kokku Lääne- ja Ida-Euroopa kaasaegse kunstiga tegelejad ning mida seetõttu tuntakse üllatavate seisukohtade ja avastuste paigana. Uutele talentidele pühendatud näitus „ZONE1“ on oluline sündmus nii kunstikogujatele, ajakirjandusele, kuraatoritele, galeriidele, kunstnikele kui ka laiemale kunstipublikule. Näitusel esinevad oma isikuväljapanekuga kümme kunstnikku, kes elavad, töötavad või on õppinud Austrias. See on üks messi tippsündmusi, mida hindavad kõrgelt nii kunstieksperdid kui ka külastajad.
Sel aastal kureerib näitust Francesca Gavin. Tema kuraatorikontseptsioon kannab pealkirja „Hall ala“ („The Grey Area“) ning viitab sellele, et kasutatud tehnika või käsitletud teema asemel on uustulijaid ühendava joonena oluliseks peetud hoopis nende nüansikäsitlust. Gavin on otsustanud keskenduda kunstnikele, kes esindavad kaasaegses kunstis avaramaid arusaamu identiteedist, tähendusest ja esteetikast.
GALERII
Kogo galerii on 2018. aastal asutatud kaasaegse kunsti galerii Tartus, mis keskendub eeskätt noorema põlvkonna kunstnikele, täna esindab galerii kaheksat Baltimaade kunstnikku. Galerii hiljutiste ja eesootavate rahvusvaheliste kunstimesside nimistus on Art Brussels (2023), Liste Art Fair Basel (2021, 2022, 2023), viennacontemporary (2023), Around Video Art Fair (2022) ja teised.
VÕTA ÜHENDUST
Liina Raus, galerist
liina@kogogallery.ee
+372 5560 7971
Press ja Publikatsioonid
.Arterritory, messi ülevaade-arvustus, autor Agnese Čivle, 12.9.2023
.Frankfurter Allgemeine Zeitung, arvustus, 8.9.2023
.Kultuuriministeeriumi IG postitus, 8.9.2023
.PARNASS Kunstmagazin, arvustus, 7.9.2023
.Keres Magazine, uudis + esiletoodud teosed, 4.9.2023
.Arterritory, intervjuu kunstnik Laura Põllu ja kuraator Šelda Puķītega, autor Agnese Čivle, 30.8.2023
.ERR kultuuriportaal, fotoreportaaž messilt, 30.8.2023
.Tartu Postimees, uudis, 29.8.2023
.Munchies Art Club Magazine, artikkel, 22.8.2023