kõik olnud võimalused
28.3.2024 — 4.5.2024
Koostöös Riias asuva kaasaegse kunsti keskusega Kim?
AVAMINE
N, 28.3 kell 17.00
(NB! Tavapärasest erinev päev ja kell seoses lähenevate pühadega)
PUBLIKUPROGRAMM
T, 16.4 kell 9.00 kunst & ashtanga jooga galeriis
N, 2.5 kell 18.30 loeng: Kuidas käib kulgemine?
Riias asuv kaasaegse kunsti keskus Kim? esitleb koostöös Kogo galeriiga Krista Dzudzilo esimest isikunäitust Eestis. Väljapanekul „kõik olnud võimalused“ on palju uusi söejoonistusi, samuti videoteos ja kogum objekte, mis püüavad näidata, kuidas muuta vaatlus teadlikuks kogemuseks. Mida tähendab kõike küljele kallutada ja omandada teine telg? Kas tegu on uue stabiilsusega? Kuidas leida liikumist staatilises? Kuidas muuta oma vaatenurka, et see kajastaks nii uusi teadmisi kui ka tuttavlikku selles, mis on uus? Näitusel eksponeeritakse 19 stabiilsuse kallutamise katset.
Kunstniku märkmed näituse ettevalmistuse ajast kirjeldavad tööde loomise ajendeid ja seda, kuidas jõudis autor nende sõnumini:
„kõik, mida sa ütled, on tõsi“ on söejoonistuste seeria, mis paikneb skulptuuri ja maali vahepeal. Joonistused sündisid lugematu arv kordi lõuendi pinda puudutades: silitasin söe tuhaks, kuni töö oli kaetud paksu kihiga, mis võimaldas tuua esile materjali näilise ruumilisuse. Akadeemilisel joonistamisel on pikk traditsioon, mida läbivad mõisteliste ja esteetiliste tähenduste kihid. See annab võimaluse kommenteerida kunstiteost kaasaegse kunsti kontekstis, astudes vestlusse ajaloo ja joonistustraditsiooniga. Mind huvitavad täielike vastandite vahel tekkivad vastuolud ja pinged. Steriilne taust on seatud vastamisi söe kui määriva ainega. Joonistuse teravad servad vastanduvad söe tehnilise ettearvamatusega. Söe haprus meenutab valguses kümblevat kivipinda. Joonistuse puhul eeldatakse tavaliselt tagasihoidlikke mõõtmeid, ent suurem formaat annab teosele monumentaalsema kunstivormi staatuse. Samal ajal ei kaota see tänu oma tehnilistele omadustele rafineeritust ega detailsust.
Joonistusteseeria „olgu sinu sõnad minu sõnad“ tekkis tükk aega enne, kui see selge või isegi ähmase ideena mu teadvusesse ilmus, nagu ka kõik muu. Valin peaaegu alati lähtepunktiks valge pinna. Tahan seda nimetada tühjaks, sest seal pole midagi. Mind kütkestab, kuidas pilti saab konstrueerida nii, et leht muutub joonistust kandvaks ruumiks või saab seda mõtestada värvi kaudu. Pööran erilist tähelepanu kohtadele, kus tühjus või valgesus siseneb kutsumata, ootamatult, märkides seeläbi katkemist. See heidab valgust eksistentsi olemusele, kutsub mõtisklema selle üle, mis „on“ ja mis „ei ole“, mida saab näha, ning sellegi üle, mis on näiliselt varjatud, ehkki tegelikult polegi seda paljastatud. Soovin, et mu teosed peidaksid rohkem kui näitaksid. Tahan avada vaikuse.
Sarnases vaimus mõtlen ka videost „siin ta ongi“, mis kujutab edasi ruttamist, samal ajal ikka paigal püsides. „Edasi“ tähendab vastassuunast vaadatuna „tagasi“, ent mis juhtub, kui kaks üksust jätkavad liikumist, kumbki oma edasi-suunas? Kaks tohutut jõudu kiirustavad vastassuundades, tühistavad teineteist? Kas mu pilk jälgib ainult üht neist? Kas ma näen mõlemat ja kogen liikumist inertsina, mis mind kuhugi ei vii? Veepinna peegel peegeldab end peegelduvas kujutises.
Installatsioon „kõik olnud võimalused“ on heliline teos, kus metronoomid ja pliiatsid aitavad teadvustatud tegevuse kaudu aega „ohjata“. Kui on vaja rohkem täpsust, võimsamat struktuuri, kas seda on võimalik saavutada aja mõõtmise seadmete arvu suurendamisega? Üks rütm kattub teisega ja tekitab otsekui merekohina. Akadeemiline õppimisvahend muutub muusikainstrumendiks, mis näitab kvintetina kõige samaaegsust ning soovitab pigem peatuda kui rütmist kinni pidada. Pliiatsid värisevad ja joonistavad õhku märke. Need liiguvad edasi-tagasi, igaüks veidi erinevas rütmis. Need viirutavad õhku, nii et tulemuseks on eimiski.
Krista Dzudzilo
Riias asuv kaasaegse kunsti keskus Kim? on üks nähtavamaid ja mainekamaid mitteriiklikke kaasaegse kunsti asutusi Lätis. Aastal 2009 asutatud Kim? on korraldanud üle 200 kohaliku ja rahvusvahelise kunstniku näituse ning eksponeerinud nii esilekerkivate kui ka juba tunnustatud kunstnike loomingut. Ühtlasi on korraldatud ulatuslikke publikuprogramme, mis sisaldavad loenguid, vestlusi ja performance’eid. Tänu rahvusvahelisele koostööle on keskus korraldanud üle 50 näituse ja publikuprogrammi väljaspool Lätit, sh Smack Mellonis New Yorgis, Tokyo galeriis XYZ Collective, Pariisi kunstisihtasutuses Fondation d’entreprise Pernod Ricard, Malmö kaasaegse kunsti muuseumis Moderna Museet, KWs (Kaasaegse Kunsti Instituudis) Berliinis ja CAC-is Vilniuses. Lisaks kureeris Kim? koos New Yorgis asuva kauaaegse partneri Art in Generaliga Läti paviljoni 55. Veneetsia biennaalil (2013) ning koos Läti kaasaegse kunsti keskusega 58. Veneetsia biennaalil (2018). Aastast 2016 pakuvad Kim? ja International Studio & Curatorial Program (ISCP, New York) Läti kunstnikele residentuurivõimalusi iga-aastasel Kim? Residency Awardil. Haridustegevuste ja trükiste kaudu on Kim? aidanud oluliselt suurendada üldsuse huvi ja teadlikkust kaasaegse kunsti ja kultuuri vastu, sh täiskasvanud kunstihuviliste ja laste seas.
TOETAJAD
Näitust toetavad Läti Kultuurkapital, Läti Vabariigi kultuuriministeerium, Tartu linn ja Eesti Kultuurkapital.
Press ja Publikatsioonid
.Echo Gone Wrong, fotoreportaaž, 22.4.2024
.Saliva.Live, fotoreportaaž, aprill 2024
.ERR News, intervjuu kunstnikuga, 6.4.2024
.Müürileht, aprilli kultuurikalender, 5.4.2024
.ERR kultuuriportaal, fotod avamiselt, 4.4.2024
.ERR radio news, intervjuu galeristiga, (minut 6.00), 4.4.2024